Boyun Germe

Yüz Estetiği

Boyun germe, yüz germe ile birlikte yaşlanma döneminde başvurulan operasyonların başında gelmektedir. İlerleyen yaşlarda belirtilerinin net bir şekilde gözlemlenebildiği boyun kısmı oluşan kırışıklıklar ve sarkmalar nedeniyle estetik müdahaleye ihtiyaç duyan kısımlardan bir tanesidir. Bununla birlikte sadece ileriki yaşlarda değil genç yaşlarda da yaşanan bazı fizyolojik değişimler sebebi ile de kişiler boyun germe operasyonuna başvurabilmektedir.

Yaşlanmaya bağlı kırışıklık, genetik kökenler ya da yüksek oranda kilo alıp vermeye bağlı gelişen boyun sarkıklıkları gözlemlenebilmektedir. Kişilerin gevşeyen cilt yapıları, sarkan gıdık yapıları ve fazladan yağ dokuları gibi deformiteler boyun germe ameliyatlarının temelini oluşturmaktadır.

Deformitelerin derecesine göre çeşitli yöntemler belirlenerek boyun germe işlemleri uygulanmaktadır. Bu işlemlerde hastanın talebi haricinde yaşı, cinsiyeti ve yüz bölgesinde farklı bir sorunun mevcut olup olmadığı da uygulanacak yöntemin belirlenmesinde oldukça etkilidir.

Genellikle, boyun kasları deforme olan, boyun bölgesinde sarkma ve form kaybı yaşayan, tükürük bezi sarkıklığı yaşayan ve hindi boyun görüntüsü olan kişilere uygulanan boyun germe ameliyatı prosedürel bağlamda, yüz bölgesinin devamı olması sebebiyle yüz germe operasyonları ile birlikte gerçekleştirilmektedir. Ancak bu bir genelleme değildir, yani bağımsız olarak yalnızca boyun germe operasyonları da gerçekleştirilebilmektedir. Hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilen boyun germe operasyonlarında, kulak önünden başlayarak arkaya ve saç bölgesine doğru devam eden bir kesi yapılmakta ve işlemler bu bölgeden çıkış yapılarak gerçekleştirilmektedir.

Boyun germe esnasında sarkmış olan ve form kaybı yaşayan kas yapısı gerginleştirilmektedir. Bununla birlikte fazla olan yağ dokusu ve deri, mevcut yapıyı bozmayacak şekilde kesilerek vücuttan atılmaktadır. Yeni şekline kavuşturulan boyun, açılan kesi yerlerinden dikilmek suretiyle kapatılmaktadır. Boyun germe operasyonunun akabinde az da olsa ödem ve morluk oluşabilmektedir. Bu durumun doğal sürecin bir parçası olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır. Operasyon geçiren hastalar genellikle aynı gün taburcu edilmektedir.

WordPress Theme built by Shufflehound. Dr. Özgür Pilancı @ 2019