Burun Ucu Estetiği

Burun Estetiği

Burun denildiğinde akla hem sağlık hem de görsel anlamda birçok başlık gelmektedir. Vücudun en ön planda olan bölümü yüz olduğu gibi yüzün de en dikkat çekici kısmı hiç kuşkusuz burun olmaktadır. Bu nedenle bireyin yaşamına sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi ve bir yandan da kendisini estetik açıdan mutlu hissedebilmesi için burun üzerinde bazı müdahaleler gerçekleştirilebilir. Bu müdahalelerden bir tanesi de burun ucu estetiğidir. Burun ucu estetiği genel olarak; burun kemiğinin yapısında hiçbir problem olmadığı, yalnızca burnun uç kısmında var olan şekil bozukluğunun mevcut bulunduğu durumlarda sorunun giderilmesi için başvurulan tıbbi yöntemdir.

Burun ucunda genişlik, asimetri, düşüklük vb. deformitelerin bulunduğunu düşünen kişiler bu sorunun giderilebilmesi için burun ucu estetiğine başvurmaktadır. Alanında uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilen bu işlem öncesinde kişinin burnundaki şikayeti net bir şekilde belirlenmeli ve buna istinaden operasyon esnasında uygulanacak yöntem belirlenmelidir. Yöntemin belirlenmesinin ardından kişinin burnu farklı açılardan fotoğraflanarak dijital ortama aktarılmakta ve operasyon öncesi ile sonrası arasında bir bağ kurması beklenmektedir. Kişinin bu bilgilendirme sonrası gerçekleştirilecek olan işlemleri onaylaması doğrultusunda operasyon aşamasına geçilmektedir.

Burun ucu estetiğinde genellikle lokal anestezi altında, burnun iç kısmından işlem yapılmakta ve böylelikle hastanın burnunda dışarıdan gözlemlenebilecek bir iz kalmasının önüne geçilmektedir. Burun ucu operasyonunda fiziksel anlamda kemikle bağlantılı bir sorun bulunmadığı için bu kısma hiçbir şekilde müdahale edilmemektedir. Yalnızca burnun ucunda istenilen görünüme ulaşılabilmesi için oynamalar yapılarak operasyon sonlandırılmaktadır. Bunun akabinde şeklin korunabilmesi için burnun dış yüzeyine bantlar yapıştırılmakta olup tampon ve atel gibi materyallerden destek alınmamaktadır.

Burun ucu estetiği operasyonları genellikle maksimum bir saat kadar sürmektedir. Ekstrem bir durum yok ise hasta aynı gün içerisinde taburcu edilmektedir. İlk hafta boyunca burnuna azami düzeyde özen göstermesi gereken hasta operasyondan 2-3 gün sonra burnunda bulunan bantları ıslatmamak suretiyle ılık bir duş alabilir. Ortalama bir haftanın sonunda bu bantlar tamamen çıkarılmaktadır ancak burun ucunun son şeklini alması aylar almaktadır. Bu nedenle müdahale sonrası hastanın hayal kırıklığı yaşamaması için bu bilgi tüm doktorlar tarafından hastalarıyla mutlaka paylaşılmalıdır.

WordPress Theme built by Shufflehound. Dr. Özgür Pilancı @ 2019