Burun Estetiği

Burun Estetiği

Rinoplasti yani halk arasında bilinen adıyla burun estetiği, burun iç ve dış yapısına ait problemlerin cerrahi yöntemler aracılığı ile giderildiği operasyonlardır. Ülkemiz genelinde en yaygın yapılan estetik operasyon da burun estetiği olmaktadır. Bu operasyonun çok rağbet görmesinin başlıca sebepleri; burun güzelliğine önem veren bir toplum oluşumuz ve genetik bağlamda şekil bozukluklarına sıkça rastlamamız olarak özetlenebilir.

Nadiren de olsa burun büyültme, ekseriyetle buru küçültme, burun ucu kaldırma, burun kemerinin törpülenmesi gibi işlemlerle birlikte doğumdan kaynaklı şekil bozuklukları ve solunum sorunları da burun estetiğinin çözüm sunduğu başlıca problemlerdir.

Bu cerrahi müdahale ile kişiler daha sağlıklı bir yaşam sürdürmeyi, hayat kalitesini artırmayı ve daha güzel bir görünüm elde etmeyi hedeflemektedir. Ancak bilinmelidir ki burun estetiği, her zaman kişiye istediği görünüme ulaşması için yüzde yüz garanti veren operasyon türlerinden bir tanesi değildir.

Burun estetiği operasyonuna başvuracak kişilerin bu noktada karar vererek doktora başvurmaları gerekmektedir. Realist bir yaklaşım benimseyen hastaların operasyon neticesinde elde edilecek başarıdan tatmin olma ihtimalleri çok daha yüksektir. Hastalara müdahale gerçekleştirilebilmesi için kadınlarda alt sınır 16, erkeklerde ise 17 yaş olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burun için yapılan operasyonlar genelde ortalama 2-4 saat arasında sürmektedir. Bazı istisnai durumlar bu sürenin daha fazla uzamasına neden olabilir. Ancak operasyonun uzun sürmesi, uygulanan işlemlerde aksi bir durum ile karşılaşıldığı anlamına gelmemektedir.

Burun estetiği yöntem bakımından ikiye ayrılmaktadır. Bu yöntemler bilinen adlarıyla “açık ameliyat” ve “kapalı ameliyat” şeklinde gerçekleşmektedir. Estetik operasyonların temeli olan kesi işlemi burun altından yapılıyor ise açık, burun için yapılıyor ise kapalı teknik uygulanıyor demektir. Hasta için bu yöntemlerden hangisinin daha sağlıklı olacağı ise tamamen cerrahın inisiyatifindedir.

Operasyon esnasında burnu kaplayan burun derisi, burun kemiği ve kıkırdağından ayrılmaktadır. İstenilen sonuca kadar cerrah işlemlerine devam etmektedir. Bu işlemler sırasında kimi zaman kemik ve kıkırdaklara şekilsel anlamda doğrudan müdahale gerçekleştirilmektedir. İşlemler tamamlandığında ise burun derisi tekrar eski haline getirilerek ameliyat sonlandırılır.

Ameliyat sonrasında buruna son halini vermek için 7-10 gün aralığında burunda duracak olan bir atel konulmaktadır. Operasyon sonrası ilk 24 saatte hastaların ağrı hissetmesi oldukça doğaldır. Bu ağrıların asgari düzeye çekilebilmesi için doktor tarafından hastaya ağrı kesici tedavisi uygulanmaktadır.

Estetik sonrası ilk günler yüzde belirli şişlik ve morlukların oluştuğu zaman dilimleridir. Birkaç gün boyunca yaşanacak bu durum karşısında, hastaların soğuk kompres uygulamaları tavsiye edilmektedir. Ortalama 2 hafta içerisinde bu şikayetlerin neredeyse tümü ortadan kalkacaktır.

Ameliyattan sonraki ilk 1-2 gün burundan kanlı sızıntı olması doğaldır. Bu dönemde burnu mümkün olduğunca dış etkenlerden korumakta ve alkol ile sigara kullanımını durdurmakta fayda vardır.

WordPress Theme built by Shufflehound. Dr. Özgür Pilancı @ 2019