Genital Bölge Daraltma

Diğer Estetik Operasyonlar

Vajinanın normalden geniş ya da bol olması çiftler arasında ortaya çıkabilen önemli cinsel problemlerden biridir. Vajina daraltma ameliyatı, bu durumun düzeltilmesi için yapılan estetik ameliyattır. Vajina ile erkek organı arasındaki uyumsuzluk, her iki partnerde orgazm konusunda sorun yaratabilir.

Vajina genişlik açısından kişisel farklılık göstermekle beraber genellikle doğum yapmamış bir kadında iki parmağın sıkıca girişine müsaittir. Vajinada arka ve ön duvarda boylamasına mevcut katlantılar genişlemeyi arttırabilir. Vajina boyu ise ortalama 7-9 cm kadardır. Yine vaginada enlemesine mevcut birçok katlantı boyda uzamayı sağlar. Vajina yapısındaki enine ve boyuna uzanan kaslar, vajinanın erkek organına uyum göstermesini sağlarlar. Ancak bazı durumlarda vajina aşırı bollaşır ve erkek organına uyum gösteremez.

Bazı kadınlarda normalde vajina boyutları yapısal olarak normalden büyük olabilir. Bunun dışında, yapılan normal doğumlar, doğum sırasında yırtılma olması (doğum yırtığı), doğum sayısının fazla olması, ilk doğumda yapılan epizyotomi kesisinin usulüne uygun dikilmemesi, ya da dikişlerin açılması, iri bebek doğurma, yaşın ilerlemesi ile beraber vajina elastikiyetinin azalması ve bollaşması görülebilir.

Vajina yapısının genişlemesi ile birlikte genellikle idrar torbasında ve barsaklarda da vajinaya doğru sarkma meydana gelir. İdrar torbasında sarkma, idrar kaçırma, sıkışma gibi gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Vajina genişlemesi aynı zamanda ilişki esnasında vajinada normal ıslanmayı engeller ve problemi iyice arttırır.

Vajinal bollaşması ve buna bağlı cinsel problem ortaya çıktığında yapılması gereken estetik operasyon, vajina daraltma ameliyatıdır. Vajina daraltma ameliyatında vajina arka duvarından boylamasına bir parça çıkarılır. Onarımda ise kas tabakası ayrı, mukoza tabakası ayrı dikilmelidir.

Vajina daraltma ameliyatı daha çok lokal anestezi altında yapılır. Genel anestezi ile de yapılması mümkündür. Lokal anestezi ile yapıldığında, ameliyattan sonra yürüyerek evinize gidebilirsiniz. Ameliyat 1 saat kadar sürebilir. Eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma problemi yoktur. Vajina daraltma sonrası antibiyotik ve ağrı kesici ilaç kullanılır. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında 4-6 hafta cinsel ilişki yasaklanır.

Vajina daraltma ameliyatı ile birlikte diğer cinsel estetik ameliyatlar, vajina estetiği, labioplasti, klitoris estetiği ameliyatları yapılabilir.

WordPress Theme built by Shufflehound. Dr. Özgür Pilancı @ 2019