Meme Küçültme

Meme Estetiği

Meme Küçültme

Normalden büyük, sarkmış, şekli bozulmuş memelerin küçültülmesi ve şekillendirilmesi işlemidir. Büyük göğüsler sırt ve bel ağrısı, omuzlarda çökme, meme altında pişik, mantar oluşumu gibi sağlık sorunlarına da neden olur. Aynı zamanda kadının fiziksel aktivitesini de kısıtlar. Bu nedenle meme küçültme ameliyatı daha güzel bir estetik sonuç yanında sağlık açısından da rahatlama sağlar. Böylece kadının özgüveni yerine gelecektir.

Amaç:

Meme küçültme dendiği zaman basit bir küçültme işlemi anlaşılmamalıdır. Meme küçültmede amaç; memeyi aynı zamanda dikleştirmek ve güzel bir şekle sokmaktır. Meme küçük ama dik ve dolgun olmalıdır. Bu nedenle ayrıntılı ve iyi
planlanmış bir operasyon gerektirir.

Kimlere Yapılır:

Göğüslerinin normalden büyük olduğunu düşünen 18 yaşın üzerindeki kadınlara yapılabilir.

Prosedür Basamakları:

Meme küçültmede kullanılan değişik insizyon paternleri (İziniz nerede ve ne kadar olacak) ve teknikler vardır.

Bunlardan hangisinin size uygun olduğuna karar verilirken bazı kriterler göz önünde bulundurulur:

– Memenin büyüklüğü ve şekli
– Meme başlarının boyutu ve yeri
– Memenin sarkıklık derecesi
– Fazla cilt dokusunun ne kadar olduğu, cildinizin kalitesi ve elastikiyeti

Bu faktörler değerlendirilerek insizyon şekli belirlenir:

1. Periareoler (Meme başının çevresinde): Eğer meme çok büyük değilse ve hafif bir sarkma varsa uygulanır. Burada
önemli olan sadece fazla cildi çıkarıp dikmemektir, bu durumda kısa bir sure sonra hem yara izi çok genişleyecek, hem de meme tekrar sarkacak ve şekli bozulacaktır. Fazla cilt ve meme dokusu çıkarıldıktan sonra kalan meme dokusu yeniden şekillendirilmelidir. Ayrıca bu teknikte memenin basıklaşma olasılığı vardır ve buna da dikkat edilmelidir.

2. Vertikal Skar (Lolipop): Meme başının çevresindeki ize ek olarak meme kıvrımına kadar giden bir iz daha olur. Orta derecede sarkık memelerde tercih edilir. Bu teknikte ameliyattan sonra erken dönemde alt skarın büzük büzük
bir görüntüsü olabilir, bu ameliyat tekniğinin gerekliliğidir, büyük olasılıkla 2-3 ay içerisinde büzüklük kaybolur, skar düz hale gelir.

3. Ters T Şeklinde iz: İleri derecede büyük ve sarkık memelerde ek olarak meme altı kıvrımında da iz olur, bu
yöntemde memeyi şekillendirmek daha kolaydır. Bazı hastalar bu izden kaçınmakta, doktor gerekli gördüğü halde böyle bir iz olmasını istememektedir. Ancak bu iz kıvrıma saklanabilen bir izdir , burada memenin güzel bir görünüme kavuşması için kendinize “İz mi, şekil mi?” diye sormalısınız.

Konsültasyon:

Doktorunuzla şu konuları konuşmalısınız:

– Bu ameliyattan beklentileriniz neler?
– Genel sağlık durumunuz, düzenli kullandığınız ilaçlar, alerjiniz var mı?
– Alkol ve sigara kullanımı, vitaminler, omega 3, bitki çayları
– Daha önce geçirdiğiniz operasyon var mı?
– Ailenizde meme kanseri olan var mı?
– Mamogram çektirdiniz mi, herhangi bir nedenle meme biyopsisi yapıldı mı?

Meme Küçültme, Hamilelik ve Emzirme

Meme küçültme ameliyatı isteyen genç hastaların en sık sordukları soru hamilelik ve emzirme ile ilgilidir. Hamilelik sırasında memelerde tekrar deformasyon olup olmayacağı merak konusudur. Bilindiği gibi hamilelik sırasında vücuttaki hormonlarda değişiklik olur. Buna bağlı olarak memeler de değişir. Ancak değişim oranı herkeste farklıdır. Hamilelikte alınan kilo oranı da önemlidir. Çok fazla kilo alınırsa göğüsler de bundan daha fazla etkilenecektir. Meme küçültme sırasında fazla meme dokusu çıkarılır. Bu da meme bezlerinin sayısının azalması demektir. Ancak meme başına giden süt bezlerinin bir kısmı korunur. Bu nedenle hasta büyük olasılıkla bebeğini sorunsuz emzirir.

Cerrahiye Hazırlık:

– Genel muayene ve sonrasında laboratuvar testleri yaptırılır
– Ultrason ve/veya mamografi çektirilir.
– sonuç açısından gereklidir
– Aspirin gibi kan sulandırıcılar almayın, omega 3 alıyorsanız bırakın, bitki çayı içmeyin
– Bazı antidepresanlar kanamaya eğilim yaratabilir. Bu nedenle kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza söylemelisiniz
– Ailenizde önemli bir hastalığı olan varsa belirtmelisiniz

Operasyon ve Sonrası

Operasyondan önce en önemli konu hasta ile doktorun iyi bir iletişimde olmasıdır. Hastanın ne istediğini bilmek çok önemlidir. Hastanın çekinmeden tüm isteklerini, duygularını, endişelerini doktoruna anlatması en güzel sonuca ulaşılmasını sağlar. Bu nedenle planlamaya yeterince zaman ayrılmalıdır ve bu konuşma ameliyat gününden önce yapılmalıdır. Hastanın tüm sorularına açık ve net yanıtlar verilmeli, varsa tüm riskler hastaya anlatılmalıdır.

Böylece yeni göğüslerin büyüklüğü belirlenir. Buna göre uygulanacak tekniğe karar verilir. Bazı hastalarda baştan size garip görünse de meme küçültme sırasında küçük bir silikon implant kullanılabilir. Operasyon genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2,5 saat sürer. Fazla meme dokusu çıkarılır, ama işlem bununla sınırlı değildir, hatta bu işin kolay kısmıdır. Ardından kalan dokuların şekillendirilmesi işi gelir. Hastanın istediği büyüklükte, dik ve
dolgun göğüsler yapmak için pek çok teknik vardır. Hasta için en uygun olanları seçilip uygulanır. Uyandığınızda göğüs bölgenizde özel bir pansuman ve büyük olasılıkla direnler olacaktır. Ama lütfen direnlerden korkmayın. İnternette bu konuda hastayı korkutan görüntüler var, ancak bizler oldukça ince direnler kullanıyoruz. Hastalarımı direnler çekilince genellikle “korktuğum gibi değilmiş” diyorlar. Bir gece hastanede kalış sonrası taburcu olursunuz.

Hastanedeki zamanınızı konforlu geçirmeniz için gereken her şey yapılır. Anestezinin etkilerini ortadan kaldırmak için pek çok ilaç (bulantı kesiciler, size rahatlatan, uyutan ilaçlar, vb) kullanılır. Zaten meme küçültme ameliyatı ağrılı bir ameliyat değildir. Evinize çıktıktan sonra kontrolleriniz düzenli yapılır, her kontrolde size yapmanız veya yapmamanız gerekenler hakkında (hareket sınırlaması-özgürlüğü, banyo, iz tedavisi gibi) bilgi verilir. Bu kontrolleri doktor kendisi yapar.

Operasyonun Riskleri ve Güvenlik:

Meme küçültme ameliyatının çok nadir görülse de bazı riskleri vardır:
– Kanama
– Enfeksiyon
– Meme başında geçici veya kalıcı his kaybı: Bizler meme anatomisini çok iyi bilen doktorlar olarak meme başına giden sinirleri korumaya çalışırız. Ancak bu sinirler çıplak gözle görülemezler, bu nedenle yıllardır kullanılan
teknikler sinirlerin geçiş yolları tahminine dayanır. Bizler de bu tekniklere uygun cerrahi yaparız. Ancak yine de, nadiren meme başında geçici, hatta kalıcı his kayıpları olabilir.
– Yara izlerinin fazla olması : Plastik cerrahi uzmanları için dikiş aşaması çok önemlidir. Yaptığımız tüm operasyonlarda olabilecek en az izin kalması için cilt dikişine çok dikkat ederiz. Ancak maalesef her şey bizim kontrolümüz altında değildir. Yara iyileşmesinde kişiler arasında çok büyük farklılıklar vardır. Bazı insanların yaraları neredeyse hiç iz kalmadan iyileşir ama bazı bireylerde kızarık ve kabarık izler kalır. Bu izlerin azaltılması için pek çok tedavi vardır, bu tedaviler uygulanır.

 

WordPress Theme built by Shufflehound. Dr. Özgür Pilancı @ 2019